Børnehave-børn besøgte ældrebolig-projekt

Medarbejderne på vores projekt, Ældreboliger ved Stolpehøj i Gentofte, har haft fint besøg af nabobørnehaven, der fik en rundvisning på pladsen sammen med vores bygherre, Jakob Ohm Laursen, Gentofte Ejendomme.

Projektgrunden ligger helt op ad børnehaven (hækken er ca. 2 meter fra vores bygning), så børnene har jævnligt lavet tilskuerrækker med små stole, så de kan følge med i byggeriet.

Som følge af den store interesse, og for at fremme det gode naboskab, inviterede projektleder Niels Fernstrøm og Co. indenfor på byggepladsen. Det skabte stor begejstring blandt børnene, som bl.a. fik mulighed for at se ned i børnehaven fra øverste etage.

Børnene havde mange gode kommentarer og spørgsmål, og mente nu nok, at de godt vidste, hvad der manglede for at huset blev færdigt.

Besøget omfattede 5 af de største børn, som blev fulgt af 2 pædagoger samt bygherre og 2 Dansk Boligbyg medarbejdere, så der var tale om en 1:1 rate for voksne i forhold til børn. Sikkerheden går vi ikke på kompromis med.

Fotos er taget af vores bygherre, Jakob Ohm Laursen fra Gentofte Ejendomme.

Gå til aktuelt